Haber

Avustralya’da öğrencilere Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatür izletildi

Avustralya’daki bir okulda öğrencilere Hazreti Muhammed’in husus edildiği hakaret içerikli karikatürlerin yer aldığı bir görüntü izletildiği, sınıftaki Müslüman bir öğrencinin görüntüye itiraz ettiği fakat sınıftan ayrılmadığı ve öğretmenin görüntünün oynatılmasına devam ettiği aktarıldı.

Ulusal basında yer alan haberlerde, Melbourne kentinde bir okuldaki öğretmenin sınıfındaki öğrencilere Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yer aldığı görüntü izlettiği belirtildi.

Müslüman bir öğrencinin görüntünün oynatılmasına itiraz ettiği fakat sınıftan ayrılmadığı ve öğretmenin görüntünün oynatılmasını sürdürdüğü belirtildi.

Öğrencinin babası, toplumsal medyada yaptığı paylaşımda, kızının izletilen imajdan rahatsız olup itiraz ettiğini lakin öğretmenin çocuğunu umursamadığını ve imgeyi izlemeye zorlandığını belirtti.

“Bir çocuğu böyle bir içeriği izlemeye zorlamak yasa dışı ve kanunlara aykırı” tabirlerini kullanan baba, çocuğunun ruhsal travma yaşadığını belirterek, okulun resmi bir özür yayınlaması gerektiğini kaydetti.

Victoria İslam Kuruluna (ICV) nazaran, Victoria Eğitim Dairesi (DET), 11’nci sınıf medya çalışmaları dersinde söz konusu içeriğin eğitim müfredatının bir parçası olmadığını doğruladı.

Görüntülerin Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed’e hakaret eden karikatürler olduğu kestirim ediliyor.

Charlie Hebdo mecmuası, Ocak 2015’te yayımladığı Hz. Muhammed’in husus edildiği hakaret içerikli karikatürleri 1 Eylül’de tekrar yayımlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu