İş

İSG Meclisi’nden ’12 Haziran’ Raporu: 22 Yılda 888 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti!

İş Sağlığı ve Güvenliği’nin yetişkinler için bile tartışılmaya devam ettiği günümüzde ‘çocuk işçiliği’ndeki kayıplar dikkat çekiyor. Bugünkü ILO tarafından ‘ 12 Haziran 2002’de Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nün ilan edilmesi nedeniyle meslek kuruluşları ve kuruluşlar çocuk işçiliğinde gelinen noktaya ve yaşanan acı kayıplara dikkat çekerek uyarılarda bulunuyor.

12 Haziran 2002 yılı, dünya çapında çocuk işçiliğinde çalıştırılan yüz milyonlarca çocuğun içinde bulunduğu haksız duruma ve ağır koşullara dikkat çekmek amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Çocuk Personelle Bütünleşme Günü ilan edilmiştir. Tam 21 yıl önce ilan edilen kıymetli gün ve haftaların tam ortasında gerçekleşen Çocuk Personelle Gayret Günü’nde istatistikler acı kayıplara işaret ediyor. İzmir Tabip Odası, İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (ISIG) 12 Haziran’da hazırladığı rapordaki bilgileri paylaşarak çocuk işçiliğine dikkat çekti.

“Çocuk İşçiliği Yokmuş Gibi Bir Hava Var”

İSG Meclisi’nden 12 Haziran Çocuk Emek ve İşçi Bayramı dolayısıyla yapılan açıklamada, AKP Hükümeti’nin uyguladığı tarım, sanayi, eğitim ve sosyal politikalar ise her geçen gün daha fazla çocuğu istihdama kazandırdı. , “çocuk işçiliği” olmadığı havası verilerek, sorunun görünmez kılınmaya çalışıldığı vurgulandı.

Palandöken’in “Çıraklarımız Çocuk İşçi Değildir” Sözüne Tepki!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çıraklarımız çocuk işçi değil, ustasından meslek öğrenen öğrencilerdir” dedi. Çocuk Personel ile çaba gününde UNICEF ve IMEP ile mücadele”. Açıklama İSG Kurulu tarafından yanıtlandı. ISIG Meclisi, “Çocuk işçiliğini bir devlet ve sermaye politikası olarak meşrulaştırma girişimleri, yasaklanması gereken bir olgunun yasallaşmasını kolaylaştırıyor. Eski Milli Eğitim Bakanlarından Ziya Selçuk’un mevsimlik tarım işçisi çocuklarla fotoğraf çektirmesi ve tepkiler toplamasının ardından TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in “Bizim çıraklarımız işçi çocuk değil, öğrenen öğrencilerdir” sözlerine kılıf bulma anlayışı tepki çekti. ustalarından bir meslek”, çocuk personeli yasallaştırmanın uğrak noktalarından biridir. Çocuk işçi iş cinayetlerinin artmasında tabanda bile ‘kamu çıkarı’ gözetmesi gereken politika üretim düzeylerinin payı var” dedi.

Son 22 Yılda 888 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti

ISIG Meclisi, 2013 yılından bu yana çalışırken hayatını kaybeden çocukların bilgilerini kayıt altına alıyor. Raporda yer alan ‘çocuk işçi ölümlerini’ gösteren grafiği hazırlarken İSG Meclisi’nden yapılan açıklamada, 2013 öncesi devletin açıkladığı en yüksek bilgi; AKP yıllarında ‘en az’ 888 çocuk işçinin çalışırken hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu