Ekonomi

Borsa güne yüzde 0,97 yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta, evvelki kapanışa nazaran 45,29 puan ve yüzde 0,97 paha kazanarak 4.702,30 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,46, holding endeksi yüzde 0,25 yükseliş kaydetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,32 ile kimya, petrol, plastik, en çok kaybettiren yüzde 0,36 ile dokuma, deri oldu.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,90 artarak 4.657,00 puanla rekor günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 4.686,57’ye taşıdı.

Analistler, ABD’de enflasyonun zirve yaptığına yönelik güçlenen beklentilere rağmen artan jeopolitik risklerle global hisse piyasalarının karışık seyrettiğini kaydederek, hususa ait haber akışının varlık fiyatları üzerinde tesirli olduğunu söyledi.

Dün akşam saatlerinde Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen füzelerin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği haberinin risk algısını artırdığını aktaran analistler, sabah saatlerinde Polonya’ya düşen füzelerin Ukrayna hava savunma füzeleri olabileceği istikametindeki haberlerin ise satış baskısını törpülediğini bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları ve konut fiyat endeksi, yurt dışında ise İngiltere’de enflasyon ile ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı datalarının açıklanacağını kaydederek, Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu lisana getirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.650 ve 4.600 düzeylerinin dayanak olarak öne çıktığını söz eden analistler, 4.750 ve 4.800 puanın direnç pozisyonuna gelebileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu