Haber

ASAL Araştırma’dan siyasi gündem araştırması

ASAL Araştırma, “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması”nı yayınladı.

Ankette siyasi partilerin seçmen takviyesi, hükümet ve diğer siyasi partiler hakkındaki görüşleri ve Temmuz ayı gündemine ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?

14-25 Temmuz 2023 ortasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta 18 yaş ve üstü 2 bin 520 kişiye yapılan ankette, “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” soru yöneltildi.

En değerli sorun ekonomi ve hayat pahalılığı

Ankete katılanların yüzde 68,6’sı bu soruya ekonomi ve yaşam maliyeti olarak yanıt verdi.

Bunu yüzde 5,2 ile “İşsizlik” diyenler izledi.

“Her şey sorundur” yanıtı ise yüzde 4,7 ile üçüncü sırada yer aldı. Ankete katılanların yüzde 3,5’i bu soruya “Mülteciler” cevabını verdi.

Anketin devamında Türkiye’nin sorunları yüzde 2,4 ile “Eğitim”, yüzde 2,1 ile “Adalet”, yüzde 1,7 ile “Kentsel Dönüşüm”, yüzde 1,2 ile “Sağlık”, yüzde 0,9 ile “Asayiş/güvenlik” ve Yüzde 0,9 ile “Emniyet/güvenlik”. “Tarım”, “Sorun değil” diyenlerin oranı yüzde 1,4, “Diğer” diyenlerin oranı ise yüzde 2,3 oldu.

Sorunu kim çözecek sorusunun cevabı: AK Parti

Aynı soruya ikinci yanıt verenler, “Türkiye’nin sorunlarını hangi siyasi parti çözecek?” soru yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 27,9’u AK Parti’yi tercih ederken, yüzde 26,7’si Yok’u tercih ediyor.

CHP yüzde 18,8 ile üçüncü, DÜZGÜN Partisi yüzde 6,0 ile dördüncü, HDP yüzde 4,9 ile beşinci, MHP yüzde 4,7 ile altıncı, Diğer Partiler ise yedinci sırada yer aldı. yüzde 3.8 ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu